My grocery bills have doubled in the last few years, so I’m on a mission to see if I can feed a family of 4 a fine dining …
source
My grocery bills have doubled in the last few years, so I’m on a mission to see if I can feed a family of 4 a fine dining …
source
Your channel is amazing! Already made 2 of your dishes and wife is loving them
Love this thank you
Nice use of time though the meal was not under $40 but what a concept. Can’t wait for the next edition.
Thanks for doing a full meal! I really enjoy that, it helps me step out of my "go to" options. Also, with all the added attention on what processed food is doing to our country, its a great source for young families! Keep going!
Thanks!
This is a once-a-week special occasion meal, not every day. The organic poultry at WF is a far cry from those woody, tasteless factory farm specials. There is no comparison between a WF organic russet and what you get in 5 lb. sacks. You can't produce restaurant quality without superior food stuffs.Thanks, Chef Billy for breaking down and simplifying this lovely meal.
Hi Chef, I've been subscribed for about a year now, love them and have made about a third of them. I do the food shopping also and make 2 to 3 meals a week. These "Shop on a Budget " videos are the best, very helpful for ideas about the upcoming week. Thanks again 😊😊
You can make a lot of pizza for $40.
Love your recipes, but do you think you might have been able to do better with $40 if you went somewhere else other than Whole Foods?
looks delicious!
You can buy a lot of this much less expensive at other storers.
So…. BuildBackBetter is not working… Gotcha
In LA: 25$ for cocktail, 35$ salad, 50$ pasta…cooking becomes not only necessity but a wake up call for health. We are so used to convenience of eating prepared foods, frozen foods and processed crap. Honestly, after eating 99.99% of home cooked food, I look and feel like a better version of myself.
Nice fondant potatoes Billy!
It's important to not shop at boogie grocery chains to save money n get most groceries for ur money
Ummm no it's not. That's patently wrong. When you buy stock either in a can or the cartons you're paying out the nose to ship around a lot of heavy water, because that's what that is.
They buy the same boullion base that you get in the cubes, or the better than bouillon paste, and add water to it. You get a lot more for your money going with either of those than buying the ready to use stocks/broths off the shelf.
Thrilled you brought these back! Can’t wait to see if I can match this in NorCal.
Another fantastic meal! Thank you Chef 👍 😋
Really? Whole Foods? You would’ve been closer to $30 if you shopped in a normal store
A backwards hat is a American working class thing. Snobs can't understand it.
This sir is one of your best vids. Quality family meal on a budget and a reminder to support your local restaurants if you can. I really enjoyed this one.
Billy, you're over forty. Don't wear your hat backwards Dude
If you went to shoprite you would have spent $25. Whole foods is too expensive.